ניקוי מזגנים לרשויות

מבני רשויות הם לרוב מבנים גדולים ומסועפים בעלי משרדים, מסדרונות ואולמות קבל קהל רבים. המבנים מלאים בעובדים ולקוחות רוב שעות היום ובדרך כלל גם בשעות הלילה בין אם מדובר בעובדים המושכים משמרות ארוכות או מוקדי חירום טלפוניים שפתוחים 24 שעות ביממה.

מערכת המיזוג במבנים אלו מופעלת במשך כל שעות הפעילות, לעיתים אף 24 שעות ברציפות. למתחזקים בנייני רשויות חשוב להכיר את פעילויות התחזוקה הנדרשות למערכת מיזוג בבניין מסוג זה וזאת על מנת לשמור על בריאותם של העובדים והקהל הרחב העובר בבניינים אלו בכל יום.

פעולת מערכת המיזוג

בבנייני רשויות בדרך כלל מותקנת מערכת מיזוג מרכזית גדולה כאשר המערכת עצמה נמצאת מחוץ לבניין, תעלות המיזוג עוברות דרך קירות הבניין ומספר פתחי אוורור מותקנים בכל חלל לפי גודלו. מערכת המזגן שואבת את האוויר הנמצא בחדר, מקררת אותו באמצעות פעולה הנקראת עיבוי ופולטת אותו חזרה דרך התעלות ופתחי האוורור בטמפרטורה קרה.

בתי חולים

בבתי חולים הסיכון גבוה פי כמה. המזגנים עובדים 24 שעות ביממה רצוף, כיוון שחולים וצוות רפואי נמצא בבניין בכל שעות היממה. האוויר כבר מלא חיידקים מזהמים שונים שמגיעים עם החולים, נשאבים לתוך המערכת הפנימית של המזגן ויוצרים שם תרביות מסוכנות. החולים עצמם נמצאים בסיכון גבוה יותר לקבל זיהומים שונים והאוויר המזוהם הנפלט מהמזגן עלול לסכן את בריאותם מאד.

הסיכונים

במידה ומערכת המיזוג במבנים כאלה לא מתוחזקת באופן שוטף עלולה להתפתח תסמונת בתוך המבנה הנקראת “תסמונת הבניין החולה”. משמעותה היא שהאוויר בתוך הבניין מזוהם יותר מהאוויר בחוץ. זאת מפני שבתוך תעלות האוורור שוררת לחות רבה, האוויר העובר דרך התעלות רווי לכלוכים וכשאלו פוגשים בלחות הם גורמים להתפשטות עובש ופטרת. האוויר הנפלט חזרה לתוך המבנה עובר דרך אותן תעלות ולכן עלול להיות מלא בחיידקים אותם יושבי הבניין נושמים באופן קבוע.

פעולות מנע

תסמונת הבניין החולה עלולה להוות נזק בריאותי. כדי להימנע ממנה יש לדאוג לניקוי קבוע של מערכת המיזוג, התעלות ופתחי האוורור ובכך לדאוג שהאוויר הזורם בהם יהיה נקי. את הניקוי מומלץ לבצע לפחות פעמיים בשנה ובמבנים בהם פועלת מערכת המיזוג על בסיס קבוע אף יותר. במבנים בהם מערכת המיזוג מסועפת ומורכבת מחלקים רבים מומלץ לבצע את הניקוי באמצעות אנשי מקצוע שכן מדובר בפירוק המערכת והרכבתה מחדש. חברת דק קליניג היא חברה אחראית ומקצועית המספקת שירותי ניקוי וחיטוי לכל סוגי מערכות המזגן הגדולות והמורכבות למבני רשויות ובכל סוגי המבנים.