ניקוי מזגנים בבתי ספר

בתי ספר הם בדרך כלל מבנים גדולים המחולקים לחללים רבים. התלמידים שוהים בהם שעות רבות במהלך היום ואף בחוגים ופעילויות העשרה אחר הצהריים. בבתי ספר ובמתנסי”ם מתקיימות פעילויות רבות אף בשעות הערב. לכן במבנים אלו מערכות המיזוג פועלות במשך רוב שעות היום.

בבתי ספר לעיתים מותקנת מערכת מיזוג מרכזית עם תעלות אוורור מסועפות המותקנות בתוך קירות הבניין ומספקות אוויר קר לכל חלקיו. לעיתים מותקנים מכשירי מזגן יחידים בכל חדר וכיתה בנפרד. בכל מקרה פעילות המערכת היא דומה, המזגנים שואבים לתוכם את האוויר שבחדר, מקררים אותו באמצעות פעולה הנקראת עיבוי ופולטים אותו בחזרה לחלל החדר בטמפרטורה קרה.

סיכון

האוויר שנשאב לתוך מערכות המזגן רווי אבק, לכלוכים וחיידקים אותם אנו פולטים כשאנו נושמים. בתוך מערכת המיזוג הלכלוכים פוגשים בלחות רבה. המפגש בין האוויר המלוכלך ללחות בתוך מערכת המיזוג יוצר התפשטות של עובש, פטריות והתרבות של חיידקים. חיידקים אלו נפלטים חזרה אל החדר עם האוויר הקר הנפלט מהמזגן. תהליך זה נקרא “תסמונת הבניין החולה”. בבניינים גדולים כמו בתי ספר בהם פועלים המזגנים שעות רבות, האוויר בתוך המבנה עלול להיות מזוהם יותר מהאוויר שבחוץ. בשל גילם הצעיר ילדים נמצאים בסיכון יותר גבוה לסיבוכים בריאותיים הנגרמים בעקבות זיהום. הילדים המבלים שעות רבות בבית הספר עלולים לנשום אוויר מזוהם במידה ומערכת המיזוג לא מטופלת באופן שוטף.

ניקוי

על מנת להבטיח את איכות האוויר אותו נושמים הילדים בבית הספר יש לדאוג לניקוי וחיטוי של כל מערכות המיזוג, תעלות האוורור וצינורות הניקוז בבניין. את הניקוי מומלץ לבצע לפחות פעמיים בשנה. יש לקרוא לאנשי מקצוע לביצוע הניקוי שכן מדובר בפירוק של כל מערכת המיזוג, ניקוי כל התעלות הפנימית והרכבת המערכת מחדש. כמו כן יש לוודא שימוש בחומרי חיטוי בריאים אשר לא יזהמו בעצמם את האוויר הנפלט מהמזגן. חברת דק קלינינג היא חברה מקצועית ואחראית המספקת שירותי ניקוי וחיטוי לכל סוגי מערכות המזגן השונים המותקנים בבתי ספר ובכל המבנים.